Współpraca Konferencji Ambasadorów RP z Fundacją „My Obywatele UE”

Dnia 25 lutego br. odbyły się: obchody rocznicy bitwy w Olszynce Grochowskiej 1831 r. oraz debata mieszkańców Sulejówka nt. „przynależności Polski do UE”. W obu uczestniczyła fundacja „My Obywatele UE” im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego” Olgierda Łukaszewicza, który do współudziału zaprosiła członka Konferencji Ambasadorów, amb. Michała Klingera. 

W uroczystości uczczenia bitwy w Olszynce Grochowskiej uczestniczyliśmy, jako jeden z wielu podmiotów obywatelskich, zaś debatę w Sulejówku prowadziliśmy sami. O. Łukaszewicz od lat z rosnącym oddźwiękiem propaguje wizjonerskie dzieło polskiego romantyka a zarazem pozytywisty, W. B. Jastrzębowskiego, aktywnego uczestnika Powstania Listopadowego; Na bazie swych płomiennych wystąpień w Powstaniu, Jastrzębowski opublikował 3 maja 1831 r. Traktat o Wiecznym Przymierzu Między Narodami Ucywilizowanymi – Konstytucja dla Europy. „Konstytucja”, w swych 77 artykułach („myślach”) postuluje wiele zasad zrealizowanych właśnie w Unii Europejskiej. Łukaszewicz, jak sądzę, b. trafnie stawia to niezwykle prekursorskie dzieło przed oczy współczesnych naszych konserwatystów obawiających się „wynarodowienia” w ramach UE.

Nasza obecność w Olszynce była jedynie „akcentem” dla przypomnienia performansu, jaki O. Łukaszewicz dał w poprzednich obchodach o dziele powstańca Jastrzębowskiego i jego idei zjednoczonej Europy.

Spotkanie w Sulejówku (ok. 100 osób) pokazało wielką potrzebę debaty merytorycznej o ideach, faktach i procesach związanych z członkostwem Polski w UE. Zorganizowane było przez lokalny KOD, a uczestniczył w nim Burmistrz Sulejówka (z PIS). Pan Burmistrz rzetelnie przedstawił korzyści dla miasta z programów unijnych; Natomiast jego zastrzeżenia wobec UE były raczej „ogólne”, a na pewno nie związane z miastem („wtrącanie się w polskie sądownictwo”, ignorowanie przyczyn Brexitu itp.). Dyskusja ożywiona, ale nie agresywna wzbudziła chęci kontynuacji. Wyrażano zapotrzebowanie na udział w dalszej lokalnej debacie „ekspertów od spraw międzynarodowych i UE”. Konferencja Ambasadorów RP zamierza wspierać tę oraz podobne inicjatywy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s