Głosujmy na Europę!

Warszawa, 212 maja 2019 r.

26 maja dokonamy wyboru, który zdecyduje o przyszłości naszego kraju. Przed trzydziestu laty wybraliśmy wolność, demokrację i godność. Za kilka dni albo tamten wybór potwierdzimy albo opowiemy się za autorytaryzmem, nieodpowiedzialnością i zaściankowością.

Wybierzemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Czy chcemy, żeby reprezentowali nas ci, którzy wspólną Europę chcą budować i wbrew trudnościom umacniać czy ci, którzy chcą osłabienia tej wspólnoty? Nie dajmy się zwieść deklaracjom przywódców PIS o nagłym przypływie miłości do Unii ani ich błękitnym plakatom wyborczym z gwiazdkami w tle. Frazesy o „Europie Ojczyzn” to przepis na powrót do świata przedwojennych nacjonalizmów i konfliktów, gdzie brak wspólnych wartości i praw, gdzie wszyscy zabiegają o własne interesy,,a nikt – o interes wspólny. Taka Europa nie przetrwa. 

Rosja Putina zbroi się, dokąd zmierza Ameryka pod wodzą Trumpa nie wie nawet jego partia Republikańska, Chiny rozszerzają swoją strefę wpływu, światu grozi załamanie się dotychczasowego politycznego porządku. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, eksplozja demograficzna w Afryce i Azji, wymykająca się spod kontroli rewolucja informatyczna – to wyzwania, którym sprostać możemy tylko wspólnie, w silnej Unii Europejskiej. 

Wśród sygnatariuszy tego oświadczenia są ci, którzy nasze przystąpienie do Unii negocjowali, którzy nasze uczestnictwo w tym wielkim projekcie umacniali. Dlatego wiemy, czym byłaby Polska bez Unii. My to pamiętamy.  Apelujemy więc, zwłaszcza do pokolenia, które wyborów sprzed lat trzydziestu nie pamięta: wolność, demokracja, otwarte granice, gospodarczy i cywilizacyjny rozwój – wszystko to osiągnęliśmy dzięki udziałowi w europejskiej wspólnocie. Nie dano nam tego raz na zawsze. Są tacy, którzy wspólny projekt chcą osłabić, jest to prosta droga do jego zniszczenia.  Nie pozwólmy, aby wygrał cynizm grający na patriotyczną nutę. Idźmy głosować na silną Polskę w zjednoczonej Europie!  

Jan BarczMichał KlingerJerzy Marek Nowak
Iwo ByczewskiJacek KluczkowskiPiotr Nowina-Konopka
Maria Krzysztof ByrskiTomasz KnotheAgnieszka Magdziak-Miszewska
Mieczysław CieniuchMaciej KozłowskiPiotr Ogrodziński
Tadeusz DiemMaciej KoźmińskiRyszard Schnepf
Paweł DobrowolskiJerzy KranzGrażyna Sikorska
Grzegorz DziemidowiczAndrzej KrzeczunowiczTadeusz Szumowski
Urszula GacekHenryk LipszycAndrzej Towpik
Marek GrelaBogumił LuftWojciech Tomaszewski
Andrzej JaroszyńskiPiotr ŁukasiewiczJan Truszczyński
Maciej KlimczakAnna NiewiadomskaMaria Wodzyńska-Walicka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s