Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla sędziów

                         Warszawa, 20 grudnia 2019 r.

      1. Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla sędziów, którzy narażając własną karierę mają obywatelską odwagę przeciwstawiania się działaniom niepraworządnym, podejmowanym przez obecne władze PiS. Walczą oni o niezależność polskiego sądownictwa, przestrzeganie Konstytucji RP oraz wykonywanie zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Obrona zasady państwa prawa jest równoznaczna z obroną Polski jako państwa demokratycznego oraz obroną podstawowych praw polskich obywateli. To również zdecydowane opowiedzenie się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej w roli poważnego i aktywnego państwa członkowskiego.

       2. Po wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, która zamiast naprawić wskazane w wyroku kardynalne wady reformy sądownictwa chce zmusić polskich sędziów do ignorowania wytycznych wynikających z orzeczeniaTSUE. Proponowana ustawa da partii rządzącej całkowitą kontrolę nad orzekaniem polskich sędziów. Władza uporczywie kłamie, że projekt ustawy wzorowany jest na regulacjach innych demokracji, takich jak Francja czy Niemcy. Tymczasem – jak w PRL – każde działanie sędziów sprzeczne z intencjami partii rządzącej piętnuje się jako „polityczne”. Naganne, „polityczne” i karalne ma stać się realizowanie zaleceń TSUE.  

     3. Dwa lata temu Konferencja Ambasadorów RP zwracała uwagę, że działania niepraworządne obecnej władzy prowadzą do izolacji Polski na arenie międzynarodowej oraz marginalizacji w Unii Europejskiej.  Podejmowane i planowane obecnie działania powodują znacznie dalej idące konsekwencje. Wspomniany projekt ustawy, jeśli zostanie przyjęty, de facto zawiesi obowiązywanie prawa unijnego w Polsce.    Prześladowanie sędziów za stosowanie prawa UE, w tym za wykonywanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości, to podważanie samego sedna integracji europejskiej, to kwestionowanie członkostwa Polski w Unii. PiS skrycie zmierza do wyprowadzenia Polski z Unii, krok po kroku realizując faktyczny Exit: marginalizację Polski w społeczności państw Zachodu, wyłączenie jej – na własne życzenie – z głównego nurtu Unii Europejskiej.  Hasło wyborcze PiS, że Polska ma być „bijącym sercem” Europy brzmi w tym kontekście jak kpina.  PiS prowadzi Polskę do „szarej strefy” rozchwianych politycznie państw między Rosją a Europą Zachodnią.  

Podpisy:     

Jan BarczTomasz KnothePiotr Nowina-Konopka
Iwo ByczewskiMaciej KozłowskiAgnieszka Magdziak-Miszewski
Maria Krzysztof ByrskiMaciej KoźmińskiPiotr Ogrodziński
Tadeusz DiemJerzy KranzKatarzyna Pelczyńska-Nałęcz
Paweł DobrowolskiAndrzej KrawczykRyszard Schnepf
Grzegorz DziemidowiczAndrzej KrzeczunowiczGrażyna Sikorska
Urszula GacekHenryk LipszycTadeusz Szumowski
Marek GrelaBogumił LuftAndrzej Towpik
Adam W. JelonekPiotr ŁukasiewiczWojciech Tomaszewski
Maciej KlimczakAnna NiewiadomskaJan Truszczyński
Michał KlingerJerzy Maria NowakMaria Wodzyńska-Walicka

Jedna uwaga do wpisu “Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla sędziów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s